• Elçin Tuva

TANRININ KUTSALI TUVA


Burada ilk yazımız olması sebebiyle, genel olarak dünyaya bakış açımız hakkında çok kısa bir bilgi aktarmak isterim.

Türk’e göre, Türk’ten yana, Türk için olan yaşam felsefemiz asla faşizan bir yaklaşım içermemektedir. Mensubu olduğumuz Türk Kültürünün göz kamaştırıcılığını bir sanatçı olarak anlatırken yüksekten atıyormuşuz gibi görünüyorsak bu da bizim kabahatimiz değildir. Atatürk’ün de ifade ettiği gibi ‘Dünyanın neresinde bir medeniyet varsa, mutlaka orada Türkler bulunmuştur’ fikri; döneminde yazdırmış olduğu Tarih ders kitaplarında okunan alt yazıdır.

Son derece güzel ifadelerle ve hiç de yabana atılmayacak kazı belgeleriyle ulaştığı sonuçları genç nesillerle paylaşan Atatürk’ün, bu kitabı elimizde olması sebebiyle biz de bu terbiye ile yetiştik. Geri adım atmaya da hiç niyetimiz yok.

Tanrının Kutsalı Tuva konusu ise; artık neredeyse gençliğimden bu yana sürdürdüğüm, iz sürdüğüm girift bir konudur.

Muammadır.

Tarihçilerimizin, Türkologlarımızın yüzünün karasıdır.

Hatta öyle ki; Tuva’da yaşayan kardeşlerimizin bile, hatta entellaktüalitesi yüksek sanatçıların bile cevap veremediği ‘TUVA KELİMESİ TÜRK MÜDÜR, ANLAMI NEDİR?’ sorumuzun cevabı üzerinde yıllarca, sabırla, inatla, dikkatle yürümeye devam ettik.

Bu yürüyüş bizi Sevgili Halûk Tarcan hocamızla ve Sevgili Kazım Mirşan Hocamızla buluşturdu.

Kısmet oldu. Ve bu kısmet biliyorum ki Tanrının isteğiyle oldu. Çünkü zamanı gelince söylenmesi gerekenleri, O; mutlaka birilerine söyletir. Ha Ali ha Veli…

Nasıl ki şiddetli yağmurun getirdiği sel felaketi bizlere Altın Elbiseli Adamı bulacak kazılar yapmamıza sebep oldu; Tuvakelimesinin anlamının çözülmesi de benzer bir tesadüftür. Bu sebeple önemlidir.

Çünkü Türk’ün tarih yazmaya başladığı günden beri dilinden düşürmediği TANRI; ömrüne adadığı TANRI; yobaz kesimin iddia ettiği gibi hiç de Türk'e karşı filan değildir. Hatta yandaşıdır.

Türkün yazdığı tarih, bir bakıma Tanrının iyilikleridir. İnsanoğluna bahşettiği güzelliklerdir.

Dünyada doğa ile birlikte yaşayabilen, her iki canlı organizmanın da birbirine zarar vermeden ömrünü sürdürüp giderkenTürk’e ve insanoğluna bağışladığı lütuftur.

Düşünün ki sadece 100 yıldır dünyanın hâkimiyet koltuğuna Türkten gayrı birileri oturmuş ve dünya bugün, sadece yüz yıl içinde yaşanmaz bir gezegen halini almıştır. Bu hâkimiyet koltuğunda oturanlar, dünyanın sonundan endişe duyarak korku içinde kendilerine bir başka gezegen aramaya başlamışlardır.

Milyon yıldır dünyaya iyilik ve güzellik ve barışla hükmeden Türk, taşlara Tanrıya olan şükranlarını yazıp çizmekle yetinmiştir. Doğaya asla zarar vermemiştir.

İnsana asla zulmetmemiştir.

Ama şu yüzyıl içinde dünya ne zalimler, ne zulümler gördü.

Tutup bunun adına bir de Medeniyet diyorlar. Medeniyet bu değildir.

Birileri vahşi kapitalizm adına, birileri bolca satanistik verilere boğulmuş dinler adına dünyayı yaşanmayacak bir yere çevirirken; bizler; Türkler, üzerimize düşen görevi yapmakla yükümlüyüz.

Kaç okka çekiyorsak, o kadarını yapmakla yükümlüyüz.

Mesela en başta Okumakla, sonra Yazmakla, sonra etrafımıza yaymakla yükümlüyüz.

Çünkü insan her zaman patırtı çıkararak başarı elde etmez.

Türkün yeri, kalptir. Olsun ki o kalplerde sevgi, olsun ki bazı kalplerde korku bulunsun.

Korku bulunanlar, Tanrının iyilik ve güzelliklerine karşı çıkmış olanlardır. Bu sebeple Tanrının Kılıcı olarak kendini sıfatlandıran Türkün, adaletin ve yüksek ahlakın timsali Türkün bu kisveye acımadığı da ayrı bir diğer gerçektir.

Bütün bu dip bilgiler ışığında Tuva kelimesinin Türkçe mi, Arapça mı, İbranice mi olduğunu sayısız akademisyenimize sorduk. Çok ünlü profesörlerimiz de dâhil olmak üzere, genel bir fikirlerinin dahi olmadığını görünce, çok şaşırdık.

Halûk Tarcan hocamızla, bir seminerde konuşmamız üzerine ‘Evet Tuva Türkçedir.’ cevabını aldık. ‘Peki, anlamı nedir?’ diye sorduğumuzda ‘At – Uv – A olabilir. Tanrının Kutsal Ruhu; ama Kazım hocamıza sormak gerekir.’ dedi. Biz de bunun üzerine Kazım Hocamıza sorduk.

O da aynen ‘Evet, Tuva Türkçedir.’ Dedi.

Yazıyı daha fazla uzatmamak adına detayları bir sonraki yazımıza bırakmak isterim. Türkün ve Sonsuz Karanlığın Tek Sahibi Güzel Yaratıcı, yolumuzda yardımcıdır. Esenlikler dilerim

#Tuva #HalukTarcan #KazımMirşan #ÖnTürk #Tuvart #Atatürk #ElçinTuva

30 görüntüleme

© 2017 Lcn TuvART Kültür ve Sanat Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır.